ייעוץ שיווקי לעסקים | ערן קיי. יועץ ומאמן עסקי

ייעוץ שיווקי לעסקים


 

מה זה ייעוץ שיווקי לעסקים?

בשנים האחרונות תחום השיווק הולך ותופס תאוצה, ומגיע לכל בית בישראל ובעולם – אם כלקוח קצה, ואם כבעל עסק ומשווק, ולכן השירות ייעוץ שיווקי לעסקים תפס תאוצה בעקבות ענף השיווק המתפתח.

בעבר הלא רחוק התחום הזה היה שמור בעיקר "לגדולים", שהיו, ועדיין מעסיקים סוכנויות פרסום יקרות שדאגו לאסטרטגיה, לייעוץ השיווקי, למיתוג, ליח"צ ועוד, והעסקים הקטנים הסתפקו בפלאיירים, משבצות פרסום בעיתונים המקומיים ואפילו בניסיון להתקדם בדפי זהב (א.א.א.א. אינסטלציה... מוכר למישהו?).

אבל עם עליית הרשתות החברתיות לתודעה, כך גם עלויות הפרסום ירדו משמעותית והפכו לנגישים ליותר ויותר בעלי עסקים... וביחד עם זה גם ההצפה של לקוח הקצה בפרסום, בכל מקום שהוא מסתכל עליו.

כמה שפעם היה חשוב לבנות אסטרטגיית שיווק, היום זה פי כמה וכמה יותר חשוב, ומי שלא מתכנן את הצעדים שלו בתחום השיווק, עלול למצוא את עצמו זורק כסף לפח... ומצטרף לקבוצת בעלי העסקים המתוסכלים שטוענים: "פירסמתי בפייסבוק, וזה לא עובד..."

אז רגע לפני שאתם הופכים לבעלי עסקים מתוסכלים, שמשליכים כסף לפח, חשוב להבין שהשלב הראשון בפרסום לקהלי היעד שלכם הוא תכנון ובניית אסטרטגיה, ולאחר מכן גם בקרה וניהול של תהליכי השיווק, ולשם כך קריטי לקבל ייעוץ שיווקי לעסקים מאיש מקצוע עם ניסיון בתחום והסתכלות עסקית רחבה.

מי צריך ייעוץ שיווקי לעסקים?

למעשה, מי לא?

כל בעל עסק, אם זה עסק של אדם אחד או חברה של מאות ואלפי עובדים,

החל בעסק בתחילת הדרך ועד לעסקים וותיקים... כולם צריכים ייעוץ שיווקי לעסקים.

אבל! לא כולם צריכים בדיוק את אותו היועץ ואת אותו סוג הייעוץ.

יש עסקים שצריכים ללמוד את הבסיס, ורק לקבל את הכיוונים הראשונים בתחום, ולאחר מכן לבצע פעולות שיווק בעצמם,

ובקצה השני יש עסקים שצריכים כבר לבנות אסטרטגיה ברורה עם הסתכלות של שנים קדימה, ולהפעיל אנשי מקצוע איכותיים ליישום של האסטרטגיה, פרסום בפלטפורמות הרלוונטיות לקהלי היעד, מעקב שוטף, חיזוק המותג, פעולות להגדלת וחיזוק השייכות של הקהילה למותג ועוד.

ייעוץ שיווקי לעסקים הוא כלי חשוב מאד בבניית אסטרטגיית שיווק נכונה, שמתאימה לעסק, לערכים שלו, לקהלים שהוא פונה אליהם, ולחזון של העסק.

גם עסקים שמנהלים את השיווק בתוך הבית (עם מחלקת שיווק או מנהל שיווק), נעזרים בייעוץ שיווקי לעסקים מעת לעת, ובחלק מהמקרים גם באופן שוטף, וזאת בעיקר משום שהסתכלות מבחוץ יכולה להאיר דברים שקשה מאד לראות מבפנים.

בדיוק כמו בייעוץ עסקי ובייעוץ פיתוח עסקי, גם בייעוץ שיווק לעסקים חשובה ההתאמה של תהליך הייעוץ והליווי לעסק, לצרכים ולערכים שלו, ואין כאן איזו תבנית העתק-הדבק שנכונה לכולם.

ולכן כשאתם בוחרים יועץ שיווקי, חשוב להבין אם הוא האדם הנכון למקום שבו אתם נמצאים ולהיכן שאתם רוצים להגיע.

יועץ שיווקי טוב יכול להיות כזה שמתמחה ספציפית בתחום הייעוץ השיווקי לעסקים, אבל לרוב זו גם נישה שעוסקים בה גם יועצים עסקיים איכותיים, שצברו ניסיון בתחום השיווק ויודעים ללוות עסקים בבניית אסטרטגיית שיווק מותאמת וביישום שלה. 

האם ייעוץ שיווקי לעסקים מתאים לכל אחד?

הכי קל זה לומר שזה מתאים לכל אחד, אבל זה לא יהיה נכון לומר את זה.

אמנם בתיאוריה, נכון שלעסק יהיה מיתוג ואסטרטגיית שיווק, כדי להצליח למכור הרבה יותר בקלות ובמחירים גבוהים יותר (ולאו דווקא להתחרות על מחיר, אלא אם זה באמת חלק מהאסטרטגיה בצורה מחושבת),

אבל ברמה הפרקטית, לא נכון לכל עסק להתחיל בצעד הזה.

לדוגמא, עסקים בתחילת הדרך, שאין להם עדיין מספיק לקוחות, ייתכן שיהיה נכון להם קודם למכור למעגלים קרובים ורק לאחר מכן לחזור לשולחן התכנות ולבנות אסטרטגיית שיווק וערכים של מותג.

לפעמים קהל היעד לא נמצא במעגלים הקרובים, אבל גם במקרה כזה אפשר לפעול באופן מיידי ומהיר במנגנונים של שיתופי פעולה ושיווק אורגני ברשתות חברתיות, או אפילו ממומן במידה מסויימת, ורק לאחר מכן לחזור לתכנן את האסטרטגיה.

נכון שגם במקרים שתיארתי, הרבה יותר נעים ונוח לשבת קודם לתכנן, אבל החיים מראים לנו אחרת,

אם בשל הצורך בהכנסות מיידיות, ואם בגלל שתהליך המכירה עדיין לא ברור, ובכלל לא ברור אם נצליח למכור את המוצר ואם יש מספיק ביקוש אצל קהלי היעד.

כיועץ עסקי, שעוסק גם בייעוץ שיווקי לעסקים וגם בייעוץ פיתוח עסקי, אני בכלל מציע להסתכל על המוצר הפוך – לא לחפש קהל שמתאים למוצר שלנו, אלא לחפש קהל עם בעיה כואבת, שמחפש פיתרון וגם יש לו כסף לשלם על פיתרון, ולבנות עבורו פיתרון מצויין. כך יהיה הרבה יותר קל לשווק וגם למכור, וכל הצעדים שנעשה יהיו מהירים ומדויקים יותר.
לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:
 

מה ההבדל בין ניהול קמפיינים לייעוץ שיווקי לעסקים?

זו שאלה מצוינת, והיא לא עולה סתם ככה...

אתם בטח מכירים את הפוסטים האלו שבהם אנשים מחפשים איש שיווק... ובעצם הם מדברים על מנהל קמפיינים, אבל הם לא באמת מבינים את ההבדל.

חשוב להכיר – 99% ממנהלי הקמפיינים בשוק הם "טכנאים".

הם למדו איך להעלות מודעות לפלטפורמות השונות, יודעים על אילו כפתורים צריך ללחוץ, ובמקרים מתקדמים גם איך לבנות קמפיינים שונים להשוואה ואופטימיזציה בהמשך.

אבל חשוב להבין! הרוב המוחלט של מנהלי הקמפיינים הם לא אנשי שיווק, פשוט כי הם לא מבינים בשיווק.

מה שהם כן יודעים זה איך לבצע בפועל את הפרסום (ברמה הטכנית), שזה רק נדבך אחד בעולם השיווק, ורובם המוחלט לא יודע איך בכלל לגשת לאתגר של בניית אסטרטגיית שיווק ואיך לתכנן מהלכי שיווק.

יש כמה יחידי סגולה שיודעים לעשות גם וגם, אבל הם באמת מועטים.

שיהיה ברור – אני לא טוען שלא צריך לקחת מנהל קמפיינים, ההיפך!

מנהל קמפיינים הוא איש מקצוע מאד חשוב בעסק שרוצה לצמוח, והתפקיד שלו הוא לבצע את הפעולות הטכניות ליישום אסטרטגיית השיווק (ויותר נכון – הפרסום), לבצע מעקב על הביצועים של הקמפיינים ולבצע אופטימיזציה באופן שוטף.

אבל עבודה עם מנהל קמפיינים בלבד יכולה להוביל לתוצאות גרועות...

עובדה שזמן החיים הממוצע של לקוח בסוכנויות דיגיטל ואצל מנהלי קמפיינים הוא 2-3 חודשים בלבד (!)

את הפער הזה בין מה שאתם רוצים להשיג לבין הביצוע בשטח, אתם יכולים להשלים בקלות באמצעות ייעוץ שיווקי לעסקים. איש מקצוע שידע לנתח את העסק, את הצרכים והערכים שלו, את הקהלים והמוצרים, יכיר את המתחרים ואת היתרון היחסי שלכם עליהם (ואם אין כזה עדיין – לבנות כזה ביחד איתכם).

כשיש לכם איש מקצוע איכותי שמספק לכם ייעוץ שיווקי לעסקים, אתם רואים את התוצאות מהר מאד, כי היישום הופך לפשוט הרבה יותר. מנהל הקמפיינים יודע בדיוק מה לעשות, וכל מה שנותר לו זה לעשות את העבודה שלו ולבצע ברמה הטכנית בצורה הטובה ביותר.

אגב, אם מנהל הקמפיינים לא יודע לבצע גם את זה בצורה טובה (והרבה מהם באמת לא יודעים), התפקיד של היועץ העסקי או של היועץ השיווקי הוא להבין את זה ביחד איתכם, משום שהוא מנתח את התוצאות ויודע לומר אם מנהל הקמפיינים באמת נמצא במעקב ובבקרה שוטפת על הפרסום.

לפעמים אפשר לעזור למנהל הקמפיינים להשתפר ולבצע טוב יותר את העבודה שלו (בשבילכם), ולפעמים זה גם בסדר להחליף אותו במי שכבר יודע לבצע את העבודה ברמה הגבוהה ביותר.

לצערי, רוב העסקים לא יודעים למדוד את הביצועים של הקמפיינים. 

בחנו את עצמכם – האם אתם יודעים לומר מה עלות המכירה שלכם? כלומר, כמה עולה לכם להביא לקוח משלם?

רוב העסקים לא יודעים, והרוב המוחלט של מנהלי הקמפיינים דואגים (במודע או שלא במודע) להשאיר את הנתון הזה עמום, משום שככה קשה לראות אם התוצאות טובות או לא, ורק חיים על תחושה או כמות לידים...

עסק שרוצה לצמוח לא יכול להרשות לעצמו התנהלות כזו. ייעוץ שיווקי לעסקים יכול לעזור לכם להתנהל בצורה הרבה יותר טובה ומקצועית בכל מה שקשור לשיווק, לפרסום וגם למכירות.

אז אם אתם רוצים לעשות עבודה מקצועית בשיווק של העסק שלכם, וודאו שיש לכם יועץ שיווקי, או יועץ עסקי שמומחה בתהליכי שיווק.

אפשר לחפש יועץ שיווקי מומלץ דרך חברים או בקבוצות עסקים שונות,

ואם תרצו אפשר גם להשאיר פרטים ולהתייעץ איתי בנושא.

ביחד נבין מה בדיוק אתם צריכים, לאן אתם רוצים להגיע, ואיך הכי נכון עבורכם לעשות את המסע הזה.

אם יהיה נכון לנו לעבוד ביחד, גם אתן לכם הצעה לתהליך ייעוץ וליווי עסקי (ושיווקי) מותאם אישית.

צרו קשר

לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.