ייעוץ עסקי ליזמים - המורכבות שבין החזון לביצוע | ערן קיי - יועץ עסקי מומחה

ייעוץ עסקי ליזמים – המורכבות שבין החזון לביצוע


 

ייעוץ עסקי ליזמים

ייעוץ עסקי ליזמים זהו אחד התחומים המעניינים בתחום של ייעוץ עסקי והסיבה לכך היא התהליך המרתק שבין החזון ועד היישום. יזמים הם האנשים שדוחפים את התרבות שלנו קדימה, הם אנשי רעיונות שאינם מקבלים את הקיים ותמיד מנסים לפתח עסקים ורעיונות חדשים. יזמויות הן חלק גדול בתרבות הישראלית, אנחנו חברה שכל הזמן מחפשת למצוא פתרון לבעיה ומעריצה חדשנות בכל התחומים. אך האמת היא, שעד שהמוצר מגיע אל הצרכנים יש תהליך עסקי לא פשוט שצריך לקחת אותו בחשבון כאשר רוצים להקים משהו חדש. ייעוץ עסקי ליזמים הוא מאוד מאתגר (ואנחנו אוהבים אתגרים!) אך עוזר מאוד בתהליך הנעת החזון לביצוע. קודם כל, היזמים מקבלים נקודת מבט נוספת ממומחים שמבינים לעומק את עולם העסקים. בעוד היזמים מביאים את הרעיון, והתשוקה ליישומו, היועצים העסקיים מגיעים עם הלך רוח של פרקטיקה ותשומת לב לאלמנטים חשובים שניתן לראות הרבה יותר טוב מבחוץ. כולם מכירים את הפתגם הידוע "עדיף כישלונות מפוארים מאשר חלומות במגירה", ואין ספק שאנחנו בתור יועצים עסקיים עם המון אהבה לתחום העסקים בהחלט אוהבים יזמים ביצועיסטים, אך אנחנו לא מאמינים לא בחלומות במגירה, ולא בכישלונות מפוארים, אנחנו מאמינים בתהליך מחושב, ניתוח מדויק של הרעיון, וביצוע חכם.


 


 

מהו ייעוץ עסקי ליזמים

יזמים הם אנשי רעיונות וחזון, יש להם לרוב ראייה מרחבית עמוקה, והם אנשים שמקימים עסקים. תפקידו של יועץ עסקי בייעוץ ליזם זה לראות את הרעיון ולהבין מה נדרש כדי לקחת את הרעיון ולהביא אותו לביצוע. הייעוץ מתבטא בכמה וכמה אלמנטים, זה קודם כל דורש מהיועץ לראות את התמונה הגדולה כדי להתחיל לאבחן מהם הדברים הנדרשים כדי לדחוף את התהליך קדימה, למשל השגת תקציב ראשוני, גיוס משקיעים, פיתוח העסק, וכמובן בסוף התהליך שיווק העסק. אך זהו תהליך מורכב שדורש המון ידע עסקי ומקצועיות בהקמת עסקים ובניהולם. יזמים מגיעים ליועצים עסקיים עם המון אמונה ברעיון שלהם, ולפעמים עוד לפני שהם ביצעו מחקרי שוק, ונכנסו לרזולוציה עמוקה של האם העסק הזה יכול להניב רווחים. גם זה תפקידו של ייעוץ עסקי ליזמים. יש המון אנשים מבריקים בעולם עם רעיונות שאפתניים במיוחד, ולא פעם הם לא מסתכלים על הצד המעשי של הדבר, וכדי שעסק יצליח חייבים להתבונן בו לא רק מהזווית השאפתניות שלנו, אלא לבחון זאת מזוויות שונות וכמובן מבחינה מעשית. בסופו של דבר אנשים מקימים עסקים כדי להצליח, ולשם כך צריך לנתח את הרעיון מבחינת מי הם קהלי היעד, האם יהיה ביקוש למוצר, מהי עלות הייצור, מהו התמחור הנכון, ועוד קריטריונים חשובים שחייבים לקחת בחשבון לפני שקופצים למים. לפני שעסק מתחיל להרוויח עלולות להיות לו הוצאות גדולות ורבות, וחשוב לקחת את העלויות האלה בחשבון ולא העסק יקרוס עוד לפני שהוא יגיע לשוק. כל הדברים האלה הם חלק מייעוץ עסקי, והם "קול" חשוב ליזמים, ובפרט ליזמים מתחילים. 

מה כולל התהליך של ייעוץ וליווי עסקי ליזמים כשלב ראשון?

ובכן, בואו נבחן את שני הצדדים שלוקחים חלק בתהליך, היזם והיועץ העסקי. ראשית היזם. היזם מעוניין בפתיחת עסק בתחום מסוים. הוא מאמין ברעיון שלו ובטוח יהיה לו ביקוש גדול בשוק ולכן הוא החליט שהגיע הזמן להוציא זאת לפועל. אך לפני כן, הוא רוצה לבצע מחקרי שוק שייתנו לו תמונה יותר מדויקת של השקעה מול רווח, מה סכום הממון שלו זקוק כדי לספוג את התהליך ועד הרגע שיתחילו לייצר רווחים, והאם העסק משתלם כמו שהוא חשב. לא פשוט נכון? לשם כך הוא מגיע לפגישת ייעוץ עסקי ליזמים, שם בסיועו של היועץ העסקי הם נכנסים לרובד עמוק ומפורט של פעולות וניתוחים שיש לבצע לפני הקמת העסק ואם בכלל כדאי להקימו. היועץ העסקי מטרתו היא לראות את הרעיון ולפרקו כדי להבין איך לכוון את היזם ליישום הטוב ביותר תוך ניצול משאבים בצורה חכמה. באיזשהו מקום, תפקידו של ייעוץ עסקי ליזמים, מעבר לפרקטיקה מקצועית, זה גם להוריד את היזם אל הקרקע ולגרום לו לראות גם את הקשיים, והחסרונות שבחזון שלו, וגם לסלול לו דרך עם כמה שפחות סיכונים, תוך כדי הכרה בסיכונים הקיימים ועד למקום של ביצוע ופתיחת עסק. לשם כך, בשלב הראשון, היועץ העסקי מנתח את העסק הפוטנציאלי בצורה אופרטיבית ואנליטית. זה מתחיל במחקרי שוק, בחינת הביקוש, בחינה של העלויות, תמחור העסק מבחינת השקעה, בניית תכנית עסקית מחושבת שתסייע בגיוס משקיעים, ייעוץ לגבי האפשרויות העומדות בפניו למימון עסקים, בניית תכנית תקציבית ועוד. וכל זאת עוד לפני שבעצם מקימים את העסק.

מה כולל התהליך של ייעוץ עסקי ליזמים בשלב הבא?

אז לאחר השלב הראשון בו היזם והיועץ העסקי ניתחו את כל הנתונים והסיכונים והגיעו למסקנה כי מדובר בעסק משתלם, הגיע הזמן להתחיל להשתמש בכלים של מודל ייעוץ עסקי לבניית העסק. זה כולל בניית תכנית עסקית שתסייע ליזם בגיוס משקיעים. כדי להשיג את הממון הנדרש לביצוע הרעיון, היזם חייב להשיג משאבים, גם אם הוא משקיע הון עצמי (ורוב היזמים אכן משקיעים), עדיין עשוי להיות צורך במשקיעים נוספים. לשם כך צריך להציג בפניהם תכנית עסקית שתציג בפניהם את המודל העסקי של העסק, וכמובן את הצפי לרווחים. משקיעים אוהבים לדעת מתי הם יקבלו את הכסף שלהם בחזרה, ומתי הם יתחילו להרוויח. הם שואלים שאלות רבות וקשות על מחזור כספי, תמחור המוצר ועלות הייצור, קמעונאות, מקום הייצור, ואף לעיתים רוצים לראות את האבטיפוס של המוצר. השאלות הקשות שנשאלות על ידי המשקיעים לא באות רק לבחון את העסק ולראות אם העסק כדאי להשקיע בו, אלא גם לבחון את היזם, לראות אם שולט בחומר, אם הוא מקצועי, אם הם מאמינים שהוא יכול לנהל עסק ומצליח, ובסופו של יום האם הוא עצמו השקעה טובה. לכן חשוב להגיע לפגישות עם משקיעים פוטנציאליים מוכנים ברמה מאד גבוהה לגבי כל שאלה שתעלה בפיהם. תפקידו של ייעוץ עסקי ליזמים הוא גם לאמן את היזם ולהכין אותו לפגישות מסוג זה. לאחר שהושג ההון הדרוש להקמת העסק, אפשר לעבור אל השלה הבא.
לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:
 

תהליך של ייעוץ עסקי ליזמים - תהליך ההקמה

אם הגענו לשלב הזה זה סימן טוב, מדוע? מכיוון שכבר אנחנו יודעים שיש עוד אנשים שרואים בחזון שלנו הזדמנות טובה להשקעה, וזה וודאי נותן חיזוק שמשקיעים מנוסים מזהים פוטנציאל רווחי ברעיון שלנו. אך אם חשבתם שהשלב הקודם היה החלק הקשה, אז טעיתם, כי עכשיו מתחילה העבודה האמיתית, השלב שבו מתחילים לקחת את התוכנית לביצוע וזה אומר להתחיל בבניית אסטרטגיה שיווקית, בניית מודל מכירות, עיצוב המוצר, מיתוג, עיצוב לוגו, בניית תכנית כלכלית, ניהול הוצאות העסק, הקמת אתר, ועוד ועוד ועוד. השלב הזה הוא כבר שלב "האפייה" שממנו תצא העוגה שיהיה המוצר הסופי שלנו. השלב הזה הוא חשוב מכיוון שלצעדים שננקוט יש השפעה על הטווח הארוך. כמובן שתמיד ניתן לשנות דברים, אך שינויים לא רק עולים עוד כסף, אלא הם גם לוקחים עוד זמן, ובתוכנית עסקית חשוב לעמוד בזמנים כדי להגיע למקום שאפשר להתחיל לא רק להוציא כספים אלא גם להכניס, ואנחנו אפילו עוד לא מדברים על רווחים.

יתרונות ייעוץ עסקי ליזמים

בין אם מדובר ביזמים עם ניסיון ובין אם מדובר ביזמים חדשים, יש המון יתרונות בייעוץ עסקי ליזמים גם ברמה המקצועית, אך גם ברמה האישית. יזמים הם אנשים עם חלומות גדולים, ולא פעם זה מאפיל על היכולת שלהם להסתכל על החלום שלהם ברמה המעשית, מה שמונע מהם לראות את החסרונות, או לחילופין לראות בהם את העיכובים הקטנים או הגדולים. היתרון העצום בייעוץ עסקי ליזמים, זה שהיועץ העסקי אינו מגיע ממקום של "חלום" ואינו נותן לשום פרט לחמוק ממנו תחת אף נימוק שאינו מסתדר לו עם המספרים. מה שנקרא רעיונות לחוד, ביצוע לחוד. יזמים זקוקים לייעוץ עסקי וליועצים עסקיים והם יודעים זאת מכיוון שאנשים יכולים להיות בעלי רעיונות מהפכניים שישנו את פני החברה ועדיין זה לא אומר שהם מכירים את עולם העסקים או יודעים כיצד לנווט בו את הדרך. יתרון נוסף זה היכולת של היועץ העסקי לתרגם את הרעיון לשאלות שצריך לשאול, ולנתונים קרים, שגם עוזרים לנו לראות תמונה אחרת של העסק, את התמונה של התהליך ולא רק של התוצר הסופי, והכי חשוב ייעוץ עסקי עוזר ליזמים להבין שאין באמת "תוצר סופי", אלא בסיום תהליך הקמת העסק, יהיה עסק שצריך לנהל, והייעוץ העסקי נותן ליזמים את הכלים המתאימים והייעוץ הנדרש לא רק להקמת העסק, אלא גם לתפעולו לעתיד הרחוק.

חשיבותו של ייעוץ עסקי ליזמים

חשבתם פעם להקים עסק ואז התחלתם לחשוב מה צריך לעשות כדי לבצע זאת וכמה אתם לא יודעים ואז נסוגותם אחורה? זה קורה כל הזמן, זה מרתיע, וזה כמובן לגיטימי כי הקמת עסקים פרטיים הם לא לכל אחד. טמונה בכך המון עבודה קשה והמון ידע שחייבים לרכוש. יחד עם זאת יש אנשים שהרצון הזה מבעבע בעורקיהם והם יודעים שזאת הדרך עבורם, רק שהם אינם יודעים כיצד לפעול, והם גם חוששים לעשות זאת לבד. עבור אנשים אלו ייעוץ עסקי ליזמים הוא לא רק בעל חשיבות עצומה אלא ה"כלי" שנותן להם את הכוח לעשות את הצעד האמיץ הזה. הידיעה שיש ביכולתם להסתייע במומחים שהמקצוע שלהם זה לתת יד ליזמים ולצעוד איתם את הצעדים הראשונים זה בדיוק מה שהם צריכים כדי להתחיל את הדרך בעולם היזמות. אך לא רק יזמים מתחילים, גם יזמים מנוסים מכירים בחשיבות של ייעוץ עסקי ליזמים, אך אצלם החשיבות לדבר יושבת על מקום אחר. יזמים מנוסים שכבר הקימו וניהלו עסקים שונים במהלך חייהם אינם חוששים מעולם העסקים כיוון שהוא תחום מוכר להם, יחד עם זאת, העולם מתקדם ומתעדכן וכך גם עולם העסקים, הן מבחינת אסטרטגיות, והן מבחינת מודלים שיווקיים, ועוד. עבור יזמים אלה שלרוב הם גם אנשים עסוקים, ייעוץ עסקי ליזמים נותן להם את היכולת להישאר כל הזמן צעד אחד קדימה ולהתפתח יחד עם התחום, ומונע מהם להישאר מאחור עם גישות עסקיות ארכאיות. 

כיצד בוחרים יועץ מתאים?

זהו חלק קריטי בכל התזה של ייעוץ עסקי ליזמים, מדוע? מכיוון שאם אתם הולכים להיעזר בייעוץ עסקי להקמת עסק אז אתם כנראה תבלו לא מעט זמן עם היועץ העסקי שלכם, ובמיוחד אם אתם יזמים מתחילים. אז קודם כל, לפני הכול, אם אין לכם כימיה עם היועץ העסקי, חבל על הזמן, הוא לא בשבילכם, אפילו אם הוא קיבל אינסוף המלצות. תהליך שהולך להתנהל אל מול שני אנשים שלא מסתדרים, לא יצליח. חשוב לציין, שאתם צריכים להבדיל בין חוסר כימיה, לבין חוסר יכולת לקבל ביקורת. יועצים עסקיים תפקידם הוא גם לתת לכם תמונה שמשקפת את המציאות, והיא לא תמיד מה שאתם הייתם רוצים לראות או לשמוע, אך זה בדיוק מה שאתם צריכים. לכן, חשוב שתדעו להכיל את הביקורת ולהבין שהיא באה ממקום של מקצועיות, ולא לפסול על סמך כך את היועץ. אז הגעתם לפגישה עם יועץ עסקי שנראה לכם בפן האישי? מצוין, כי לאמון ושקיפות יש חלק עצום בהצלחת התהליך, יחד עם זאת אסור לעשות שום הנחה בפן המקצועי.

ומה לגבי בחירת יועץ עסקי בפן המקצועי?

יועץ עסקי מומלץ וטוב מכיר את עולם העסקים לעומק, מבין את החזון שלכם ומה השאיפות שלכם, ויודע לאבחן את הצרכים של העסק כדי לבנות תכנית עסקית מותאמת עבורו.

יעוץ עסקי ליזמים זו עבודה משותפת. ותפקידו של היועץ הוא להיות בקיא בפרטים ובחומר של העסק שלכם, ובמיוחד בעסק מתחיל. בנוסף, בעסקים מתחילים, יש חשיבות עצומה למכירות ולכן רצוי לעבוד עם יועץ עסקי שמומחה בתחום המכירות.

כמובן שחשוב לבחור מישהו שמכיר את התחום ובעל ניסיון בייעוץ עסקי. לניסיון יש השפעה רבה על היכולת שלו לאבחן ולסייע לכם בדרך הטובה ביותר. בסופו של דבר אתם רוצים תוצאות.

דבר נוסף וחשוב, זה בחינה של הצורך שלכם בייעוץ ועסקי ומה אתם מחפשים ביועץ עסקי. אם תדעו לענות על כך תדעו קצת יותר טוב את מי אתם מחפשים. גם אם לא גדלתם בעולם העסקים וזוהי נישה חדשה עבורכם, חשוב להגיע לפגישה עם היועץ אחרי קריאה של קצת רקע, רק כדי שיהיה לכם יותר קל לחוש את השפה העסקית, ואת מה שעומד מאחוריה.

מתעניינים בייעוץ עסקי ליזמים?

קודם כל אנחנו שמחים שהגעתם אלינו, ונשמח לסייע לכם.

אנחנו בצוות הייעוץ העסקי של ערן-קיי מעניקים ייעוץ עסקי מקצועי, יסודי, ובגובה העיניים.

הדרך שלנו עם עולם העסקים החלה לפני שנים רבות, ואנחנו לא רק מכירים אותו לאורכו ולרוחבו, אלא אנו מגיעים לעבודה עם המון אהבה ותשוקה לתחום. עבורנו הצלחת העסק שלכם והבאתו אל היעדים שנקבעו לו היא לא רק הצלחה מקצועית, אלא גם אישית.

אנחנו דוגלים בהתאמה אישית - כל עסק והמודל העסקי שלו!

בין אם אתם יזמים מתחילים, או יזמים מנוסים, אנחנו נשמח לסייע לכם וללוות אתכם בתהליך של הקמת העסק. אנחנו דוגלים במקצועיות, אמינות ושקיפות. אנו מאמינים שכדי שהתהליך יצליח עלינו לעבוד ביחד, להקשיב אחד לשני, גם כאשר הביקורת המקצועית שלנו היא קשוחה, וכמובן שיהיה בינינו אמון, ושתאמינו שאנחנו דואגים אך ורק לאינטרסים שלכם ולהצלחת העסק.

ייעוץ עסקי זה תהליך מורכב שלוקח זמן והערך שלו הוא מאוד גבוה עבור יזמים, אך גם עבורנו היועצים העסקיים. כל התחלה של עסק חדש, היא אתגר חדש, שאנו יודעים ומבינים כמה הצלחתו משמעותית עבור הלקוח, ואנו רואים בכך כבוד גדול להיות שותפים בתהליך כל כך אינטנסיבי ומשמעותי בחייו של הלקוח שלנו, ומוכנים להשתמש בכל הכלים כדי שיחד נגיע להישגים.

 

אנחנו מזמינים אתכם לערוך איתנו שיחת ייעוץ עסקי קצרה וממוקדת לגמרי בחינם. בשיחה הזאת נכיר, נענה לכם על כל שאלה, ונראה במה אנו יכולים לעזור לכם.
אם נבין שנכון לנו לעבוד ביחד, תקבלו הצעה לתהליך ליווי עסקי מותאם אישית.
ואם תחליטו שלא להמשיך בתהליך, אז מה? עדיין שמחנו להכיר אתכם, ואנחנו נאחל לכם ולעסק שלכם המון בהצלחה.

צרו קשר

לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.