ייעוץ לעסקים | ערן קיי. יועץ ומאמן עסקי

ייעוץ לעסקים – הדרך היעילה והמקצועית ביותר לקחת את העסק לשלב הבא


 

ייעוץ לעסקים - ההבדל טמון בשילוב של מקצועיות ופרספקטיבה

ייעוץ לעסקים או מה שמכנים כייעוץ עסקי הפך להיות מודל מאוד מוכר בשנים האחרונות וכלי אסטרטגי יעיל ביותר שנעזרים בו עסקים וחברות בכל העולם, מהחברות הכי גדולות ומוכרות ועד עסקים קטנים ומתחילים. סוד ההצלחה של שירות ייעוץ עסקי טמון במקצועיות וההיכרות היסודית של עולם העסקים על ידי היועצים העסקיים בשילוב של נקודת מבט חיצונית ומקצועית נטולת אג'נדות פרט לייעול ופיתוח העסק. אם בעבר בעלי עסקים נאלצו להתמודד עם הקשיים שעולם העסקים הקשוח הביא לכיוונם, היום הם יכולים לפנות למומחים לייעוץ לעסקים שינחו אותם וייעצו להם כיצד עליהם לפעול. יחד עם זאת ייעוץ לעסקים לא פונה רק לעסקים קיימים, או לחברות גדולות, אלא גם לעסקים בהקמה, ואף ליזמים שמעוניינים לפתוח עסק. בסופו של דבר מודל ייעוץ עסקי חובש כמה וכמה כובעים ומסייע בתחומים שונים, בפורמטים שונים, ובתבניות שונות, ומטרת הייעוץ היא אומנם לייעל ולפתח את העסק, אך ברובד עמוק יותר מדובר בהרבה יותר משעת ייעוץ בה יושב היועץ העסקי ומעניק "עצות" לבעל העסק.

כלומר, ייעוץ עסקי נעשה אך ורק אחרי אבחון וסקירה עמוקה של העסק, כאשר היועץ העסקי מקבל גישה לתמונה המלאה ויכול לבצע הסקת מסקנות וזיהוי צרכים, ורק לאחר התהליך הראשוני, יכול יועץ עסקי לבנות תוכנית עבודה ואסטרטגיה מתאימה שתמנף את העסק. ייעוץ לעסקים הוא כלי שהוכיח את עצמו לא פעם וכמובן שזה כרוך בבחירה נכונה של יועץ עסקי (שעל כך נפרט בהמשך). כמו כן,  אם אתם בעלי עסק ששוקלים להסתייע בשירות ייעוץ עסקי אז אחד היתרונות הנוספים שמקבלים מייעוץ, זה לא רק פיתוח העסק, אלא גם פיתוח אישי ומקצועי בתור בעלי עסקים ויזמים. התהליך שנעשה מול מומחים בתחום הביזנס יעניק לכם המון כלים שימושיים ופרקטיקה שתשמש אתכם גם בעתיד.


 


 

אז מהו ייעוץ לעסקים ומה כולל תהליך הייעוץ?

ייעוץ לעסקים הוא תחום שמשלב בתוכו תחומים ונישות שונות, והוא עוסק במתן שרותי ייעוץ הכוללים בתוכם תכנון, אבחון צרכים, פיתוח מדיניות עסקית, וליווי עסקים. יועצים עסקיים מגיעים מרקעים שונים בין אם הם אנשי עסקים עם ניסיון של שנים בהקמת עסקים וניהולם, או לחילופין בעלי השכלה לימודית בתחום ניהול עסקים. כך או כך, כל יועץ עסקי מתמחה בתחום אחד או יותר ועונה לצרכים שונים של העסק. כלומר, כל יועץ עסקי ותחומי המומחיות שלו. למשל, אדם בעל עסק שזקוק לייעוץ עסקי בתחום הכספים, יצטרך להסתייע ביועץ עסקי שהמומחיות שלו היא ניהול פיננסי, בעוד אדם שזקוק לפיתוח פן השיווקי של העסק יצטרך להסתייע ביועץ עסקי שהמומחיות שלו היא שיווק, מכירות, ומיתוג, ולכן זה חשוב לדעת לבחור ולהתאים את סוג הייעוץ ואת היועץ המתאים לעסק שלכם. תהליך הייעוץ הוא לרוב תהליך מאתגר ומעמת, והוא אינו בא להרים, לייעל, או לשפר את מצב העסק בהינף שרביט קסם, אלא באמצעות תהליך ממוקד ומותאם לעסק ולבעל העסק. ראשית, כדי לאבחן את הצרכים של העסק ולהעניק ייעוץ אסטרטגי בהתאם לנתונים, היועץ העסקי מבצע מחקרי קהל ושוק, מנתח את הנתונים של העסק (לשם כך בעל העסק שצריך להעניק לו גישה ושקיפות מלאה) וממקד את התחומים שזקוקים לייעול. כמובן שתהליך הייעוץ משתנה בהתאם למודל שבעל העסק בוחר. יש בעלי עסקים שמעוניינים בפגישה שבועית, יש בעלי עסק שמעוניינים ביועץ לעסקים שיעניק להם ליווי עסקי באופן שוטף ולתקופה ארוכה, ויש בעלי עסקים שמעוניינים בסיוע הבנוי על תוכנית של כמה חודשים או אפילו שנה, ולכן בכל מודל עבודה התהליך כולל שירותים שונים, וברזולוציה שונה. כמו כן, חשוב לציין שתהליך של ליווי עסקי בהקמה של עסק, כולל בתוכו אלמנטים שונים מתהליך של ייעול עסק קיים וריווחי, ובוודאי כאשר מדובר בייעוץ לעסק שנקלע לקשיים. בנוסף, צריך לזכור שיש עסקים קטנים עם מס' עובדים מצומצם עם תקציבים שונים ויעדים שונים בעוד יש עסקים גדולים עם מאות עובדים, וכמובן יעדים שונים, וכל עסק דורש תהליך ייעוץ שונה ומותאם לצרכים. 

אז מהם השלבים השונים בתהליך של ייעוץ לעסקים?

המתודה של ייעוץ עסקי בנויה משלבים, כל שלב הוא חשוב ומהווה מדרגה לשלב הבא. כדי שבמודל יהיה מותאם לעסק ולצרכים שלו, וחשוב מכך, כדי בסוף התהליך יהיו גם תוצאות והגעה ליעדים שלשם כך פניתם אל ייעוץ לעסקים מקצועי, צריך להתחייב לתהליך ולבצעו ללא קיצורי דרך. כמו כן, למרות שבפגישה חד פעמית של ייעוץ לעסקים בהחלט אפשר לרכוש כמה כלים יעילים ביותר לייעול ופיתוח העסק, עדיין מדובר בתהליך שאת התוצאות שלו ניתן לראות רק אחרי תקופה ממושכת שבסופה בוחנים את התוצאות מול היעדים שנקבעו. אך ראשית, בשלב הראשון על היועץ לעסקים לעשות סקירה מעמיקה לעסק כדי לאתר את נקודות החוזקה וכמובן את החולשות. רק אבחון מדויק ייתן ליועץ את היכולת לבנות תכנית ואסטרטגיה עסקית שתשפר באופן משמעותי את החולשות ותייצר רווחיות. אז השלב הראשון הוא אבחון ובקרה, שיעניק את היכולת להתבונן בצורה ריאלית על התמונה המלאה ולהגדיר את התוצאה המתבקשת מתהליך הייעוץ. וזהו בדיוק השלב השני הלא הוא קביעת יעדים ומטרות. חשוב שיהיה תיאום ציפיות בין הלקוח והיועץ העסקי ושתהייה על כך הסכמה, כי זה יהווה בטווח הארוך את המדד להצלחת הייעוץ לעסקים. ברור שכל בעל עסק שפונה לשירותי ייעוץ עסקי מגיע כדי שהעסק שלו ייצר יותר רווחים וימנף את עצמו, אך חייב להיות לכך יעד ברור ביחס למצב הקיים של העסק. השלב השלישי שהוא לא פחות חשוב והוא כרוך בשלב השני זה מחקר לקוח וחקר שוק מקיף, כולל מחקר מתחרים ישירים ועקיפים. פתחתם עסק? מזל טוב, אך אתם לא היחידים ועולם העסקים הוא בית ספר שלם, שלצערי לא לומדים בשום מקום איך להתכונן אליו נכון.

ברמה הבסיסית חשוב להכיר את השוק וצרכי הלקוחות ולתמחר את המוצר או השירות בצורה נכונה, שמאפשרת שירות ברמה גבוהה וגם התפתחות וצמיחה של העסק. השלבים הללו הם השלבים הבסיסיים של ייעוץ עסקי אך כמובן שהם נוגעים בעוד הרבה תחומים שונים כמו ניהול ובקרה, שיווק, מיתוג, הגדלת מכירות, גיוס כוח אדם, ייעוץ ארגוני, יעוץ אסטרטגי, ניהול עובדים, וכמובן ייעוץ פיננסי שמתמקד בבחינה של תזרים מזומנים, ניהול כספים, תמחור, ועוד.

מדוע עסקים צריכים ייעוץ עסקי?

את התשובה לשאלה זו אפשר לחלק לכמה תשובות בהתאם לצרכים שונים. כמובן שהשורה התחתונה היא שעסקים צריכים ייעוץ עסקי כי זה מודל שהוכיח את עצמו בשיפור וייעול העסק ובהגדלת רווחים, אך אם נכנסים לרזולוציה יותר עמוקה, אז עסקים צריכים ייעוץ עסקי מסיבות שונות. למשל, עסקים שנמצאים בהקמה לא פעם נעזרים ביועץ עסקי שיסייע להם בתהליך ההקמה הטומן בתוכו אוסף תהליכים וגם בירוקרטיה שהם אינם מכירים עדיין וזקוקים למישהו עם ניסיון שילמד אותם ויסלול להם את הדרך. בנוסף עסקים בהקמה או אף כאלה שעוד עדיין בגדר "רעיון" זקוקים בהרבה מן המקרים למשקיעים או לגיוס הון מבנקים או קרנות, ומשקיעים רוצים לראות תוכנית עבודה מפורטת עם צפי של רווחים כדי לדעת האם הם מעוניינים להשקיע, וזהו חלק משירות של ייעוץ עסקי. לעומת זאת אתם בטח תוהים מדוע עסקים רווחיים מוכנים להשקיע בייעוץ עסקי כשהם "מסתדרים" גם בלי, ובכן, כפי שציינו בתחילת המאמר, גם החברות הגדולות והמצליחות בעולם נעזרות בייעוץ לעסקים כיוון שהן מבינות שתמיד יש דברים שאפשר לייעל אך לא תמיד ניתן לראות זאת מבפנים, ולכן הם מביאים יועץ חיצוני שבוחן את העסק מפרספקטיבה חיצונית מקצועית שמסייעת בהגדלת הרווחים וההשפעה. הסוד לניהול עסק מצליח הוא תמיד להבין שיש מקום לשיפור ולנסות לזהות היכן מסתתרות החוליות החלשות. נכון, חברה שמרווחיה מיליונים בשנה היא חברה מצליחה לכל הדעות, אך אין זה אומר שהיא אינה יכולה להרוויח או אפילו להשפיע יותר. וכך גם לגבי עסקים קטנים. יש הרבה עסקים קטנים שהם מצליחים וריווחים והם לחלוטין אינם מעוניינים להפוך לעסק גדול ועדיין הם צריכים ייעוץ עסקי שייעץ להם מה עליהם לעשות כדי למקסם את הרווחים שלהם, לספק שירות מעולה ללקוחות, ולאפשר לבעל העסק לעבוד מתוך הנאה והתלהבות לאורך זמן. והעסק האחרון הוא עסק שנקלע לקשיים. פתיחה של עסק דורשת הרבה אומץ, ממון, והשקעה, וזה לא פשוט להרים ידיים ולסגור. במקרים כאלה של בעלי עסקים שהם גם תחת לחץ כבד, כלכלי ונפשי, הם צריכים יועץ עסקי שבא ממקום מקצועי, שקול, ורגוע כדי לבחון מה גורם לעסק לקרוס ומה ניתן לעשות כדי להציל אותו מלשקוע.
לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:
 

כיצד בוחרים יועץ עסקי מתאים עבור העסק?

זה אחד הנושאים החשובים במאמר, בחירה נכונה של יועץ עסקי. מדוע? כי אם אין התאמה, אין תוצאות, ואם אין תוצאות, חבל על ההשקעה. אבל אין סיבה שתעשו בחירה לא נכונה של יועץ עסקי ואנחנו נסביר לכם איך. קודם כל, זכרו, יש יועצים עסקיים שמתמחים בעסקים קטנים, ויש יועצים עסקיים שמתמחים בעסקים גדולים. אם הקמתם בית קפה קטן ונחמד ואתם מעוניינים לייעל אותו ולהגדיל את הרווחים, בחירה ביועץ עסקי שמתמחה בחברות ענק לא יכול לעזור לכם והאמת שכנראה הוא גם לא ירצה. אתם צריכים ייעוץ עסקי שמתמחה בתקציבים מסוימים, בכמות עובדים מסוימת, ושהמומחיות שלו היא סיוע לעסקים מסוג זה. האם זה מרשים שחברת ייעוץ עסקי מעניקה ייעוץ לחברות גדולות? ודאי. האם זה אומר שזו בחירה טובה עבורכם? לא בהכרח. כמו כן, ייתכן שאתם בעלי עסק קיים וריווחי, אך אתם מרגישים שאסטרטגיית השיווק שלכם לא יעילה מספיק. ובכן, אתם זקוקים ליועץ עסקי שמתמחה בשיווק, שיודע לזהות את הצרכים, אלוף במיתוג העסק, ויודע לזהות באופן מדויק מי הוא קהל היעד שלכם. לעומת זאת, אם אתם מרגישים שלעסק יש המון ביקוש, והמון לקוחות חדשים וחוזרים, ועדיין משהו לא מסתדר לכם עם הרווחיות של העסק, כנראה שאתם צריכים יועץ עסקי שמתמחה בתחום הפיננסים, למרות שגם כאן יש לעיתים סיבות שיווקיות לפער. הוא יהווה עבורכם בחינה נכונה כי הוא יידע לאבחן איפה יש בעיה של רווח מול הפסד. חשוב לציין שניתן לפנות לחברת ייעוץ עבור מומחיות ספציפית ולגלות תוך כדי שאתם זקוקים לייעוץ עסקי בתחום נוסף. לא פעם חברות ייעוץ מזהות את הצורך הזה ומסתייעות ביועץ חיצוני שיעבוד לצידם. כמובן שיש יועצים עסקיים שמתמחים ביותר מתחום אחד, אך הנקודה היא שבחירה נכונה, היא החלק שלכם בלהבין מה אתם מחפשים משירות ייעוץ עסקי. דבר אחרון ובהחלט לא פחות חשוב זה תחושה אישית. זכרו שאתם צריכים לתת הרבה אמון ביועץ עסקי, ואתם הולכים לבלות אתו לא מעט זמן, אז אם בתחושתכם האישית אתם לא מרגישים בנוח מול יועץ מסוים, הוא לא בשבילכם, נקודה. 

למה אסור להתפשר על מומחיות בייעוץ עסקי?

נכון שהמילה אסור היא קצת קשה? נכון, אבל במקרה של ייעוץ עסקי פשרה על מומחיות היא בזבוז של זמן ושל כסף, ואתם מחפשים ייעוץ עסקי כדי להרוויח. כמו בכל תחום בחיים, יש אנשי מקצוע, ויש כאלה שהם מומחים בתחומם, פשרה על פחות מזה בעבור מחיר נמוך יותר, לא תביא אתכם לאן שאתם מעוניינים להגיע. האם זה אומר שאתם עכשיו צריכים להשקיע את כל מה שיש לכם? חלילה, מה שכן אתם צריכים זה להתמקד, להבין מה אתם צריכים ולמצוא מישהו שהמומחיות שלו היא  מענה לצרכים שלכם. כפי שכבר הבנתם קיימים סוגי ייעוץ שונים והתמחויות שונות, ובהתאם לכך יש גם מחירים שונים הנקבעים על מודל עבודה, זמן עבודה, מומחיות, ניסיון, המלצות, רקע עסקי ועוד, ובאופן טבעי רוצים להוציא כמה שפחות, אך זכרו, ייעוץ עסקי זו השקעה, וההשקעה הזו תכפיל לכם את הרווחים רק אם היא נעשית באופן מקצועי ומחושב. זה לא פשוט לזהות צרכים של עסק, ואם אתם מחפשים ייעוץ עסקי אתם כנראה כבר מבינים זאת. אך הצלחה של ייעוץ עסקי תלויה באבחון מדויק. תהליך שנבנה על ניתוח נתונים שגוי, לא רק שיכול להתגלות כבזבוז של כסף, אלא גם יכול להזיק למצב הקיים של העסק. אם פתחתם עסק ולקחתם סיכון בחיים מתוך אמונה שהרעיון שלכם יכול להיות ריווחי אז לכו עם ההרגשה הזו עד הסוף. עסק מצליח לא נוצר ברגע, הרבה לפני שמתחילים להרוויח, צריכים להשקיע, בסופו של דבר אתם רוצים למכור ללקוחות שלכם מוצר או שירות איכותי, וכדי שהמוצר יהיה איכותי, גם המרכיבים שלו צריכים להיות איכותיים. החלטתם שאתם מעוניינים להיעזר בייעוץ עסקי? אל תתפשרו על הייעוץ הטוב ביותר, כל ייעוץ נטול מומחיות, הוא לא יותר מהשקעה שסופה הוא הפסד.

מעוניינים בייעוץ לעסקים ברמה מקצועית גבוהה?

אנו בצוות ייעוץ עסקי ערן קיי נשמח להכיר ולסייע לכם. אנו מיזם ייעוץ עסקי שהוקם על ידי יועץ העסקים המוכר ערן קנדלקר. עם ניסיון ורקע מגוון בעולם העסקים, סיוע והקמה של עסקים בארץ ובעולם, והמון אהבה לתחום. אנו מעניקים לכם ייעוץ עסקי מדויק ומותאם אישית לעסק ולצרכיו. אנו מעניקים ייעוץ עסקי בתחומים שונים ביניהם תחום השיווק, שיווק דיגיטלי, פיננסים, בקרה, ניהול, תפעול ועוד. כל יזם ובעל עסק שנעזר בשירותינו מקבל סקירה מקצועית, בקרה שוטפת, ובניית תוכנית עסקית בהתאמה אישית, ובהתאמה לצרכים של העסק. הייחודיות שלנו היא האופן המקצועי שבו אנו מאבחנים את החוזקות והחולשות של העסק, והדרך בה אנו פועלים כדי להרים את העסק למקום של רווחיות ושגשוג. אנו לא מאמינים במודל אחד עבור כולם, ואנו גם לא מאמינים שרק מה שקיים הוא ניתן לביצוע, אלא תמיד אפשר לממש ולפתח רעיונות חדשים. הערך העליון שלנו בערן קיי הוא קודם כל שקיפות ואמון. אנחנו רוצים להצליח, ואנחנו רוצים שתצליחו, וכל צעד שננקוט הוא רק עבור האינטרסים של העסק. אך כדי שנעשה את המסע הזה ביחד חשוב להגיע עם ראש פתוח, ורצון אמיתי להתחייב לשלבים של התהליך שנבנה במיוחד עבורכם. אם אתם מחפשים ייעוץ עסקי מקצועי, אמין, ויעיל, שנעשה בגובה העיניים אנו נשמח להזמין אתכם לשיחת ייעוץ עסקי קצרה וממוקדת בחינם. אינכם מחויבים לשום דבר וזוהי רק שיחת היכרות בה תספרו לנו קצת על העסק שלכם ובמסגרת זמן זו ננסה לייעץ ולתת לכם כמה שיותר טיפים עסקיים.

אם נבין שנכון לנו לעבוד ביחד, גם תקבלו הצעה לתהליך ליווי עסקי מותאם אישית.
ואם תחליטו שאינכם מעוניינים להמשיך בתהליך? אנחנו נודה לכם על זמנכם, ונאחל לכם המון הצלחה בעתיד.

צרו קשר

לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.