ייעוץ ופיתוח עסקי - התהליך של מינוף העסק | ערן קיי - יועץ עסקי מומחה

ייעוץ ופיתוח עסקי – התהליך של מינוף העסק


 

מהו ייעוץ ופיתוח עסקי?

בחלק הזה התפקיד של ייעוץ ופיתוח עסקי הוא אחד התפקידים החשובים בהצלחת העסק, מכיוון שתפקיד הייעוץ ופיתוח עסקי זה להיות אחראי על הצמיחה של העסק ועל הסתכלות רחבה שנוגעת במחלקות שונות. בהרבה עסקים יש סמנכ"ל פיתוח עסקי שהוא סוג של מנצח על התזמורת ותפקידו הוא לשמור על הסנכרון בין המחלקות, אך גם לפתח רעיונות חדשים, להעניק למחלקות כלים חדשים לשיפור ביצועים ומכירות שייצרו גם מכירות חוזרות, הגדלת שווי מכירות כמו הצעה ללקוחות מוצרים נלווים, וגיבוש כיוונים חדשים ומעניינים לפיתוח העסק. מצד אחד מדובר בתחום שהוא דורש הבנה עמוקה בפרקטיקה ויכולת אנליטית גבוהה במיוחד, ומצד שני נדרשת המון יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה. יועץ טוב ומקצועי לפיתוח עסקי פועל לפיתוח אסטרטגיה והתרחבות עסקית, עורך מחקר שוק יסודי וממוקד, מנהל מחקר מתחרים כדי לדעת ולהכיר את התחרות בשוק, ולאחר אבחון וניתוח הנתונים מפתח תכנית ייעוץ ופיתוח עסקי שתתאים למבנה העסק ותייצר בידול של העסק מול המתחרים שלו, אך לא סתם בידול, אלא כזה שיגרום לעסק להיות אטרקטיבי מול המתחרים. בסופו של דבר תפקידו של היועץ לפיתוח עסקי זה כל פעם לעמוד על המשמר ולשפר וללטש את החברה.


 


 

איך בונים תכנית ייעוץ ופיתוח עסקי?

בניית תכנית ייעוץ ופיתוח עסקי זו עבודה מורכבת והיא דורשת מומחיות וניסיון, אך לא רק, אלא היא גם דורשת חושים ויכולת לאבחן את נקודות החולשה של העסק שזקוקות לחיזוק. בניית אסטרטגיה היא אף פעם לא דבר פשוט וצריך לפעול באופן מחושב ומבוסס על נתונים אך באותה נשימה גם להקשיב לאינטואיציה ולבסוף לחבר בין שניהם שתיווצר סינרגיה. כדי לבנות תכנית ייעוץ ופיתוח עסקי קודם ובפרט בעסק חדש, השלב הראשון הוא קודם כל לבצע מחקר שוק מעמיק שיציג בפניכם תמונה רחבה של היצע וביקוש, בחירת תמחור נכון של השירות והעסק שיגדיל מכירות, והכי חשוב צריך לבחון כל מחלקה ואת הביצועים שלה, ולבסוף לעשות הסקת מסקנות, וזאת רק ההתחלה. רק לאחר שיש למנהל פיתוח העסקי תמונה אנליטית של מצב העסק הוא יכול להתחיל לבנות תוכנית עסקית לשיפורו. פיתוח עסקי נעשה לא רק בעסקים מתחילים, ולא רק בעסקים שעדיין לא מניבים רווח, אלא גם בעסקים מצליחים. והסיבה לכך היא שפיתוח עסקי נועד כל הזמן לשדרג ולשכלל את העסק ולכן אין לתפקיד הזה קו סיום מכיוון שאין מצב שאין משהו לשפר, במיוחד כשהמתחרים במקביל עושים פעולות דומות ודוחפים קדימה.

כמעט בכל עסק מצליח יש מנהל פיתוח עסקי על מנת לעקוב אחר התקדמות העסק, ולבצע בקרה על השירות, על המכירות, על ההוצאות, ועל רמת התפעול. האסטרטגיה של תכנית ייעוץ ופיתוח עסקי היא דינמית ומשתנה בהתאם לזמנים. המטרה הסופית היא לא רק לשפר יעדים, אלא ליצור יעדים חדשים. שלב נוסף שנעשה בפיתוח עסקי זה למצוא את הכלים המתאימים עבור המחלקה שזקוקה להם. למשל, להוציא את העובדים של מחלקת המכירות לסדנה שתיתן להם כלים נוספים ותלמד אותם טכניקות מכירה נוספות, או לחילופין לשלוח את מנהלי המחלקות לקורס ניהולי כדי שיהיה להם ידע נוסף על איך לתפעל את המחלקות שלהם.

ובהסתכלות קצת יותר רחבה, לעשות גם פעילויות ערך מגבשות שגם מחזקות את השייכות והחיבור לארגון. 

סוגי ייעוץ ופיתוח עסקי שונים

ראשית, חשוב לציין שלעיתים פיתוח עסקי וייעוץ עסקי מתחלק לנישות, כלומר? יועצים עסקיים שונים מתמחים בנישות עסקיות שונות, ולכן, עסקים שמעוניינים בניהול ובקרה, שיפור והגדלת המכירות, בניית אסטרטגיה שיווקית, חיזוק הפן הניהולי, או לחילופין הפן הפיננסי, פונים לייעוץ עסקי ופיתוח עסקי שמתמחה בתחומים אלו. כמובן שיש קורלציה בין הממשקים ויועץ עסקי טוב ומקצועי מבין ומתמחה בפרקטיקה של מגוון תחומים, אך בסופו של דבר, הוא ממוקד בתחומו ונשכר עבור שירות פיתוח עסקי וייעוץ בתחום מסוים. יחד עם זאת, כאשר מדובר בחברות לייעוץ ופיתוח עסקי, שמתמחות בנישות מאוד ממוקדות, אך מזהות צורך בייעוץ עסקי מנוסה בנישה אחרת, אז כחלק משירותיהם הם יכולים להביא יועץ עסקי שהוא קבלן חיצוני או לגייס לשורותיהם יועצים מתחומים שונים. בואו ניקח לרגע את תחום השיווק. לא פעם חברה או עסק מרגישים שהצד השיווקי שלהם אינו חזק או יעיל מספיק ומעוניינים לפתח את המחלקה כדי שתניב יותר תוצאות. לשם כך פונים לייעוץ ופיתוח עסקי לבניית אסטרטגיה חדשה לשיפור הביצועים. וכך גם לגבי ייעוץ ארגוני. יחד עם זאת, קורה שהיועץ העסקי מנתח את הנתונים ומסיק שהחברה או הלקוח זקוקים לייעוץ גם בפן הניהולי, או הפיננסי, ומביא יועץ נוסף שמתמחה בדיוק בכך, ועובד בשיתוף פעולה. תפקידו החשוב ביותר של יועץ עסקי ופיתוח עסקי זה להביא את העסק למקום רווחי יותר, ועל אף שלפעמים בעל העסק חושב שנקודת החולשה קיימת בנישה ספציפית, תפקידו של ייעוץ עסקי זה לראות את התמונה הכוללת כשהוא מתבונן מבחוץ ולהסיק כי בכדי להגיע ליעדים שאליהם העסק שואף להגיע יש צורך בייעול של מחלקות נוספות.

עסקים שונים וייעוץ ופיתוח עסקי

ובכן, ודאי שקיימים סוגים רבים של עסקים, הן מבחינת תחומים, גדלים, ויעדים, אך קיימים גם שלבים שונים בהם הם נמצאים, ויש לכך השפעה על האסטרטגיה של הייעוץ העסקי. למשל, ייעוץ עסקי הוא מודל שאליו פונים עסקים גדולים, עסקים קטנים, עסקים מתחילים, עסקים שהם בשלב ההקמה, וגם עסקים שקיימים הרבה זמן אך אינם נמצאים במקום טוב. כל עסק דורש אסטרטגיה שונה, ופיתוח עסקי שונה. כאשר מדובר בעסק חדש, השלבים הראשונים הם לבצע מחקר שוק ראשוני כדי לא רק להבין את ההיצע והביקוש, אלא גם את התמחור הנכון, האם מדובר בעסק משתלם, האם יש מתחרים בשוק (לשם כך עושים חקר שוק), מהי הדרך הטובה ביותר למתג את העסק, בחירת זווית שיווק מתאימה, ועוד. ורק לאחר שמקבלים תמונה ברורה, ניתן להתחיל ולבנות תכנית ייעוץ ופיתוח עסקי, שהיא בעצם תכנית ראשונית כיוון שמדובר בעסק מתחיל וללא עבר. לעומת זאת כאשר מדובר בעסק קיים, יש שני סוגי עסקים, עסק קיים שבמצב טוב ומעוניין לשפר את ביצועיו, ועסק שנמצא במקום פחות טוב ואולי אף נאבק על המשך קיומו, שני העסקים הללו מגיעים אל ייעוץ עסקי בשלבים שונים ולכן האסטרטגיה בשני המקרים היא בעלת שלבים שונים. יש הבדל בין לייעל את הקיים, לבנות אסטרטגיה מאפס, או "לתקן" מצב קיים ולשנותו. וזו היא אחת הסיבות שמאוד חשוב בייעוץ ופיתוח עסקי להשתמש לא רק בפרקטיקה שונה, אלא גם ביצירתיות וחשיבה מעבר לפרקטיקה המוכרת, ולנסות דברים ורעיונות חדשים.
לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:
 

צעדים חשובים בייעוץ ופיתוח עסקי

למרות שכאשר מדובר בייעוץ ופיתוח עסקי מדובר בהמון אלמנטים שונים שצריך לבחון ולתכנן, יש שלושה שלבים שהם הליבה של המודל. הצעד הראשון הוא אבחון החוזקות והחולשות של העסק. זוהי נקודת הפתיחה של התהליך. מדוע? כי כדי לבנות לעסק אסטרטגיה חדשה ותוכנית עסקית צריך להבין מהם הצדדים החזקים של העסק ומהם החלשים. המטרה היא בסופו דבר לאזן את העסק ולגרום לו לצמוח. נכון, תמיד יהיו לעסק נקודות חזקות יותר ונקודות חלשות יותר, אך הזיהוי שלהן מאפשר בתהליך הייעוץ העסקי וגם לאחריו לבצע בקרה טובה הרבה יותר, ולסייע לבעל העסק להבין כיצד להמשיך לשים את היד על הדופק במקומות אלו ולהמשיך לחזק את החוזקות ולמצוא פתרונות יצירתיים להתמודדות עם החולשות.  הצעד השני הוא קביעת יעדים ומטרות. אין מה לעשות, כדי להגיע להישגים ותוצאות צריך להבין מהם. בשביל זה היועץ העסקי יושב עם בעל העסק כדי לנסות ולהבין מהו החזון ולאן הוא שואף להגיע. למרות שזה נראה מובן מאליו שכל עסק רק רוצה להפוך לעסק מצליח ורווחי, עדיין חשוב להציב לזה מספר, ולקבוע יעד ברור שניתן בעזרתו לקבוע את ההצלחה של הפיתוח העסקי והמודל. ההחלטה להסתייע בייעוץ עסקי הוא צעד חשוב עבור בעל עסק ולכן זה קריטי לעשות תיאום ציפיות. והצעד השלישי הוא חקר שוק. עסק שאינו ביצע חקר שוק בעצם לא יודע באיזו סביבה הוא חי. כיום ניתן לבצע מחקרים גם כדי להבין את הדרישה לעסק או מוצר מסוים, אך גם לבצע מחקר על המתחרים, ובעולם של היום כמעט לכל עסק, ובכל תחום יש מתחרים רבים. יחד עם זאת חשוב לדעת מי הם, כמה הם, במה הם שונים, במה הם דומים, ועוד. בעזרת הנתונים הללו היועץ העסקי יידע מה נדרש לעשות כדי לבדל את העסק שלכם מהמתחרים. חשוב לציין - תחרות זה דבר בריא וטוב בשוק החופשי, אך להגיע למגרש בלי להכיר את היריב זה צעד מסוכן ביותר, במיוחד כשרוב העסקים כן לומדים את המתחרים שלהם, כלומר, אתכם.  שלושת הצעדים שציינו הם הצעדים החשובים ביותר במודל של ייעוץ עסקי ופיתוח עסקי.

חשיבותו של התהליך

התהליך מורכב מהתפתחות של שלבים מובנים וכמו שציינו בהחלט מדובר בתהליך לא קצר ולא פשוט שבסופו יש תוצאות אך זה לוקח זמן. יחד עם זאת החשיבות של התהליך היא עצומה ומי שמגיע ורוצה להסתייע בייעוץ ופיתוח עסקי חייב להבין שצריך לקחת את התהליך ברצינות, לבצע את הנדרש, לא לעגל פינות, וכמובן להיות סבלני. לעומת זאת, מי שמתעלם מחשיבות התהליך, ובוחר פעם לבצע ופעם לא, התוצאה היא שהוא לא יאפשר לתהליך לעשות את עבודתו ולהראות תוצאות, ולכן סביר להניח שהוא לא יראה שינויים או חשוב מכך, הגעה ליעדים בנקודת זמן הנראית לעין. אומנם כאשר מדברים על ייעוץ עסקי לא מדובר במדע מדויק, אך כן מדובר באסטרטגיה ומודל עבודה שתוכננו עבור העסק, ומבוססים על מחקרים ונתונים שונים. איך נאמר? מי שלא מוכן לתהליך ולא רוצה לעשות שינויים בעסק שלו אז כנראה שייעוץ עסקי לא מתאים לו. כל תהליך של ייעוץ ופיתוח עסקי, וזה אם מדובר בעסק קטן, גדול, ריווחי, מפסיד, או מתחיל הוא בעל ערך מוסף עבור העסק. הכלים שניתנים לעסק בתהליך של ייעוץ עסקי ופיתוח עסקי הם חשובים ליישום לא רק תוך כדי התהליך אלא גם בסיומו. בסופו של דבר מטרתו היא לייעל את העסק מכל הבחינות: שיווק, פיננסים, בקרה, מכירות, תפעול, ניהול ועוד. תנו מקום ראוי לתהליך, והתהליך ייתן לעסק שלכם את המקום הראוי שאליו אתם שואפים. בנוסף, ודאי שאתם תלמדו תוך כדי התהליך הרבה על עולם העסקים אך גם על עצמכם ברמה האישית. כל בעל עסק מנוסה יגיד לכם שהוא כיום הרבה יותר ממולח ומחושב, מאשר בתחילת הדרך. הגיוני, לא? אז בתהליך הזה תיחשפו לאלמנטים חדשים בעסק שלכם שלא הכרתם או זיהיתם לפני ותייעלו לא רק את העסק שלכם, אלא גם את עצמכם כבעלי עסק, ותרכשו את הביטחון הדרוש, תשתפשפו, ותתחשלו בתהליך. 

יתרונות ייעוץ ופיתוח עסקי

יש יתרונות רבים בייעוץ ופיתוח עסקי ולא מדובר רק בייעול העסק, למרות שוודאי שזו המטרה העיקרית. יחד עם זאת תוך כדי התהליך של ייעוץ ופיתוח עסקי אתם מתמודדים עם כל כך הרבה ממשקים בעסק שלכם, ובמקביל רוכשים מידע על העולם העסקי. ולא רק. יועצים עסקיים לא פעם מכירים אנשי עסקים רבים ובעלי היכרויות שונות עם עסקים שונים ולכן זו גם דרך נהדרת ליצור קשרים ולא רק ללמוד את התחום. מי לא מכיר את הציטוט הידוע "דברים שרואים משם לא רואים מכאן" שנכתב על ידי הפזמונאי הישראלי יעקב רוטבליט? ובכן, המשפט הזה נכון לכל כך הרבה רבדים בחיים, אך בהחלט מדויק במיוחד כאשר מדובר בניהול עסק. בעלי עסקים הם אנשים עסוקים, עם משימות רבות, אחריות אינסופית, ולחץ. בסופו של יום אין להם את "ההטבות" ששכירים נהנים מהן כמו להפיל את העט בחמש בערב לקחת את התיק וללכת הביתה, להפך, בעלי עסקים, עם כל היתרונות שבדבר צריכים באופן קבוע להיות עם יד על הדופק ולראות שהעסק מתנהל כמו שצריך. לכן זה לא פלא שלפעמים תחת כל הלחצים הללו הם מתקשים לראות נקודות ודברים שיועץ עסקי יכול לראות מבחוץ. וגם אם מדובר בעסק מרוויח, הזווית השונה שמגיעה מתחום הייעוץ העסקי, וממומחים בתחום העסקים, היא זווית ראייה אובייקטיבית שמצליחה לאבחן, לרענן, ולייעל גם את העסקים המצליחים ביותר, תפקידם הוא "להדגיש את הדגש", לפתח את העסק, ולהעניק לבעל העסק את הכלים המתאימים לנהל עסק מצליח ממקום של מנהל, ולא ממקום של עובד. יתרון מובהק נוסף של ייעוץ ופיתוח עסקי זה המקוריות ופיתוח רעיונות. יועצים עסקיים הם לא רק אנשי עסקים מנוסים שבאים לבנות אסטרטגיה, אלא גם אנשים יצירתיים שיודעים למנף עסקים בעזרת חשיבה מקורית ויצירתית.

מעוניינים בייעוץ ופיתוח עסקי?

אנו בצוות הייעוץ העסקי של ערן-קיי נשמח להעניק לכם את שירותינו. עם ניסיון רב שנים בעולם העסקים, מומחיות בייעוץ עסקי ליזמים ועסקים, והמון אהבה לתחום אנו נסייע לכם וניקח את העסק שלכם קדימה. אנו מעניקים ייעוץ עסקי עבור נישות שונות כגון תחום השיווק, שיווק דיגיטלי, בקרה, ניהול, תפעול ועוד. כאשר בעלי עסקים מגיעים אלינו אנו בוחנים את העסק מפרספקטיבה מקצועית חיצונית, מאבחנים בדיוק את הצרכים של העסק, ובונים במיוחד עבור העסק תכנית עסקית בהתאמה אישית. כחלק משירותינו העסקיים לא פעם אנו נאלצים לתת ביקורת נוקבת שנובעת אך ורק ממקום שמשרת את האינטרסים של הלקוח שלנו וחשוב שתבואו עם ראש פתוח והבנה שכל מה שאנו אומרים ועושים זה על מנת לשרת את הצרכים של העסק ולהוביל אותו אל היעדים שנקבעו לו. אם אתם מחפשים יועץ עסקי מומלץ שמדבר בגובה העיניים ומבין את החשיבות של הצלחת העסק שלכם אנו נשמח להזמין אתכם לשיחת ייעוץ עסקי קצרה וממוקדת לגמרי בחינם. אינכם מחויבים לשום דבר וזוהי רק שיחת היכרות בה תספרו לנו קצת על העסק שלכם ובמסגרת זמן זו ננסה לייעץ ולתת לכם כמה טיפים עסקיים.

אם נבין שנכון לנו לעבוד ביחד, תקבלו הצעה לתהליך ליווי עסקי מותאם אישית.
ואם תחליטו שאינכם מעוניינים להמשיך בתהליך? אנחנו נודה לכם על זמנכם, ונאחל לכם המון הצלחה בעתיד.

צרו קשר

לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.