יועץ שיווקי | ערן קיי. יועץ ומאמן עסקי

 

יועץ שיווקי - החיבור בין התיאוריה לפרקטיקה בעולמות השיווק

יותר ויותר עסקים נעזרים בשירותים של יועצים עסקיים, יועצים שיווקיים, יועצים פיננסיים ועוד.

מה שהיה בעבר נחלתן של חברות גדולות, שנעזרו בשירותיהן של הפירמות המוכרות בעולם הייעוץ העסקי והייעוץ הארגוני, הפך בשנים האחרונות לצעד משמעותי ומאד מבורך במחוזות של העסקים הקטנים.

השינוי קרה בעיקר בזכות המודעות ההולכת וגדלה בעולמות ההתפתחות האישית והעסקית, וההבנה שאיש מקצוע איכותי יכול לקצר משמעותית את הדרך להצלחה, לחסוך הרבה מאד כסף בדרך, ואפילו להוביל לתוצאות איכותיות הרבה יותר.

במאמר הזה נתמקד בתפקיד של יועץ שיווקי, נבין מהו הזמן הנכון להיעזר בשירותים של איש מקצוע כזה, וגם נבין מה ההבדל בין יועץ עסקי ליועץ שיווקי. אז בואו ניגש לעניין.

מה זה יועץ שיווקי?

יועץ שיווקי הוא איש מקצוע שחי את עולמות השיווק והפרסום (אל לנו לבלבל בין שיווק לפרסום... תיכף ניגע בזה). לעיתים מדובר באדם שעבד במשך כמה שנים בחברות פרסום כשכיר, או אפילו בתפקידים בכירים, ולעיתים זהו בעל עסק שעסק וממשיך לעסוק בעולמות השיווק כחלק מהאתגרים של כל בעל עסק, ולמד גם איך לסייע לעסקים אחרים, בזכות היכולת שלו להבין את האתגרים, ללמד אנשים אחרים ולהוביל עסקים אחרים להצלחה בעולמות השיווק.

כמובן שישנם גם יועצים שיווקיים שסיימו קורס תיאורטי ומציגים את עצמם כמומחי שיווק, ויש מצב שחלק מהם גם אנשי מקצוע מעולים, אבל חשוב להבין שיש פער עצום בין התיאוריה של עולמות השיווק והפרסום לבין הפרקטיקה בעולם העסקים, ולא כל אחד יודע לגשר בצורה טובה על הפער הזה.

לפני שנתקדם, אגע על קצה המזלג בהבדל בין שיווק לפרסום:

שיווק הוא מכלול של מהלכים ופעולות שהתפקיד שלו הוא לגרום ללקוחות שלנו להתעניין בשירות או במוצר שלנו, כאשר פרסום הוא סט ספציפי של מהלכים שיווקיים, כלומר כלי מאד ספציפי בעולם השיווק.

פרסום הוא מה שהלקוח שלנו רואה כמודעה, או כקמפיין ויזואלי, ומוביל אותו לפעולה של התעניינות במכירה. שיווק לעומת זאת, הוא התמונה הרחבה יותר, ואפשר אפילו לומר אסטרטגית.

כחלק ממהלכי השיווק, אנחנו יכולים לעשות פעולות של חוויית לקוח איכותית, השתתפות בפעילויות משותפות כמו ראיונות וכנסים, מפגשי נטוורקינג, תוכן שנותן ערך ללקוח הפוטנציאלי, חשיפה אישית (שלאו דווקא מדברת על העסק) ועוד.

אחרי ששמנו את זה על השולחן, בואו נתקדם. 

מה התפקיד של יועץ שיווקי בעסק?

כפי שיועץ פיננסי אמור להעמיק בנתונים הכספיים של העסק, כך יועץ שיווקי אמור להעמיק בנתונים השיווקיים של העסק. אבל כדי לעשות עבודה טובה, הוא חייב להכיר את העסק לעומק בכלל ההיבטים וללמוד גם את תהליכי המכירה של העסק, את שירות הלקוחות וחוויית הלקוח, וכמובן שלהכיר בצורה טובה את הערכים של העסק.

לאחר היכרות עם העסק ועם בעל העסק, יועץ שיווקי יפנה לבניית אסטרטגיית שיווק לעסק, וכחלק ממנה, הוא ילמד את קהלי היעד והצרכים שלהם, וממש יעמיק באופי ובסגנון של קהלי היעד השונים, עד לרמה של להבין את הרגלי הצריכה ואפילו הבילוי שלהם, ואפילו לרמה של איזה רגש מנהל אותם בזמנים שונים וביניהם גם כשעולה הצורך במוצר או השירות של העסק.

בבניית אסטרטגיה שיווקית, יועץ שיווקי לומד גם את השוק ואת המתחרים של העסק, כדי להבין מהן האלטרנטיבות של הלקוח הפוטנציאלי, ובעיקר מה מבדל את העסק שהוא מוביל משאר המתחרים בשוק.

לאחר בניית האסטרטגיה השיווקית, יועץ שיווקי מוביל את העסק ביישום של האסטרטגיה, אם בעולמות הפרסום, ואם במהלכי שיווק נוספים כמו תקשורת עם הלקוחות, פעולות שיווקיות עם ספקים וקולגות, תוכן איכותי וחיזוק המותג ועוד.

מה ההבדל בין יועץ שיווקי ליועץ עסקי?

כמו שתיארתי קודם, יועץ שיווקי הוא איש מקצוע שמתמקד בעולמות השיווק, ובשונה ממנו, יועץ עסקי מסתכל על התמונה המלאה ומוביל את העסק להשגת היעדים שלו, בהתחשב בכל הגורמים – החוזקות של העסק, החולשות שלו, האתגרים, ההזדמנויות העסקיות, ויועץ עסקי טוב לא רק שיודע לחבר בין התיאוריה לפרקטיקה, אלא גם יודע להתאים באופן אישי את התהליך לעסק ולבעל העסק, ולא סתם לתת משימות מהספר שלעיתים אפילו לא מתאימות לאופי ולערכים של בעל העסק, ומנותקות מהצרכים של העסק.

יועץ עסקי טוב ידע להעמיק גם בעולמות השיווק, ולבצע חלק משמעותי מהעבודה של יועץ שיווקי, אבל גם ידע איפה עובר הגבול בין התהליך העסקי שהוא מוביל בו את העסק (שכולל בתוכו ייעוץ שיווקי, ייעוץ מכירות, ייעוץ פיתוח עסקי, ייעוץ ניהול ופיתוח עובדים ועוד) לבין צורך מהותי באיש מקצוע בעולמות השיווק. כמו לדוגמא – במקרה שנדרש מהלך מיתוגי רחב בעסק. זה חד משמעית מהלך שדורש הכנסה של יועץ שיווקי שמומחה בתהליכי מיתוג, ועדיף שהמהלך יהיה מלווה באמצעות היועץ העסקי של העסק, כדי להצליח לבנות את המהלך המיתוגי בצורה הטובה ביותר ומותאמת לצרכים של העסק.

זו רק דוגמא אחת, ויש עוד רבות, אבל אני מקווה ומאמין שהצלחתי להסביר את ההבדל בין יועץ שיווקי ליועץ עסקי. 

לאיזה עסקים כדאי להיעזר בשירותיו של יועץ שיווקי?

בדיוק כמו בדילמה של יועץ עסקי לעסק, גם כאן – לכל עסק כדאי להיעזר בשירותיו של יועץ שיווקי, רק שזה לא הכרח אותו היועץ. לכל עסק יכול להתאים יועץ שיווקי אחר, כתלות בצרכים והערכים של העסק, ובעיקר בתלות בשלב שבו העסק נמצא.

עסקים בתחילת הדרך, ובעיקר כאלו שההזדמנות העסקית לא כוללת "כסף גדול" בשנים הקרובות, כדאי שיעזרו ביועץ שיווקי שמוביל תהליכים קבוצתיים, או נותן ייעוץ נקודתי שמחבר בין ידע לפרקטיקה, ויוכל לתת לבעל העסק את הכלים לעשות את הצעד הבא בעולמות השיווק.

לרוב בתחילת הדרך, יש חוסר בידע, שניתן ללמוד בספרים, ביוטיוב ובמסגרות קבוצתיות (פרונטליות או אפילו בקבוצות פייסבוק או ווטסאפ שעוסקות בשיווק), ולאו דווקא דרוש איש מקצוע שיחבר בין הידע לפרקטיקה וממש יתאים את האסטרטגיה לעסק, אבל זה כמובן לא יזיק... ואם השכלתם להקצות לזה את התקציב של הפיתוח העסקי, כדאי ואף מומלץ להיעזר באנשי מקצוע איכותיים כבר בתחילת הדרך.

לעומת זאת, עסקים בוגרים יותר, שכבר משווקים ומוכרים במשך תקופה, מתחילים להתמודד עם אתגרים אחרים, שלרוב לא נובעים מחוסר ידע, אלא מהמקום של הפרקטיקה וההתאמה האישית של האסטרטגיה השיווקית והמהלכים השיווקיים לעסק ולבעל העסק.

במקרה הזה חשוב מאד להיעזר בשירותיו של יועץ שיווקי, וכמובן שגם בשירותיו של יועץ עסקי, כדי לתת מענה מלא לעסק ולבעל העסק ולהוביל את העסק ליעדים שלו.

כמו שהסברתי קודם, ניתן להיעזר בשירותיו של יועץ עסקי שחי ומבין לעומק את עולמות השיווק, ולהיעזר בו גם כיועץ שיווקי, וזאת עד לנקודה שבה עולה הצורך ביועץ שיווקי להתמודדות עם אתגר נקודתי, או השגה של יעדים מאד מסוימים בעולם השיווק (מה שיכול לעלות בתהליכים של ליווי עסקי).

מתי הזמן הנכון לקחת יועץ שיווקי לעסק?

כמו הרבה דברים בעולם ההתפתחות האישית והעסקית – הזמן הכי טוב היה אתמול. הזמן השני הכי טוב הוא היום.

אבל כמובן – לפני שבוחרים איש מקצוע או מסגרת שבה ניגשים לאתגרים השיווקיים של העסק, חשוב להבין מה אנחנו רוצים להשיג ובאיזה שלב העסק שלנו נמצא, וכך לבחור בצורה טובה יותר את המסגרת או את היועץ השיווקי המתאים, או אפילו יועץ עסקי שידע לתת מענה רחב יותר ולהוביל את העסק גם בהתמודדות עם האתגרים השיווקיים.
לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:
 

כמה עולה ייעוץ שיווקי לעסק?

בדומה לעלויות של ייעוץ עסקי, גם ייעוץ שיווקי יכול לנוע בין עשרות או מאות שקלים בשירותים מטעם המדינה (שבהם לרוב תשלמו בזמן האישי שלכם ובזמן ארוך יותר להגעה לתוצאות), ועד לאלפי או אפילו עשרות אלפי שקלים בחודש בעבודה עם יועץ עסקי או יועץ שיווקי מנוסה, במקרה של עסקים קטנים ובינוניים בוגרים, שמתמודדים עם אתגרים שיווקיים שקשורים בפרקטיקה ובהתאמה האישית של האסטרטגיה והיישום שלה לעסק ולבעל העסק.

אם אתם מתמודדים עם אתגר שיווקי בעסק,
אני מזמין אתכם לתאם איתי שיחת ייעוץ עסקי קצרה וממוקדת,
ללא עלות וללא כל התחייבות מצידכם.

בשיחה אני אבין מהם האתגרים שאתם מתמודדים איתם היום בעסק,
ומהם היעדים שאתם רוצים להשיג בשנים הקרובות.

אם אבין שנכון לנו לעבוד ביחד,
גם אתן לכם הצעה לתהליך ליווי עסקי מותאם אישית.
כל מה שצריך לעשות זה להשאיר פרטים עכשיו בטופס
ולתאם לנו את השיחה ביומן, לגמרי בחינם.

צרו קשר

לתיאום שיחת ייעוץ עסקי ללא עלות מוזמנים להשאיר פרטים בטופס:

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.